Nei, dette husker vi

Annen tilknytning:

Velg format

kr 229
Kommer for salg
15.03.2026
ISBN
9788249531660
Granene er felt for lenge siden, og skogbunnen er jevnet ut av dynamitt og bulldosere. Det er villaer og rekkehus og et lite kjøpesenter, og en friluftsbarnehage der slengtauet hang. Et eller annet sted nedi bakken ligger skrinet, eller det som er igjen av det. Filip liker å forestille seg at det er like helt.

Fra midten av 1970-tallet er Filip del av en sammensveiset guttegjeng sør i Oslo. Rammet inn av en streng æreskodeks, der en gutt er en gutt og et ord er et ord, har de sin storhetstid, i overgangen mellom barndom og ungdom. Ordløse, men ubrytelige avtaler inngås etter prinsipper om rettferdighet og lojalitet, og hva som hender på skoleveien og ute i marka, har ingen andre noe med. Senere i livet skal de miste kontakten, de fem, og kanskje skal også prinsippene falle. Men hvor skrinet med de livsviktige småtingene ligger begravd - det kommer de vel aldri til å glemme.

Nei, dette husker vi er en roman preget av sprudlende fortellerglede og et billedsterkt språk, fra forfatteren av Fyrstene av Finntjern.

Vis info om boka Skjul info om boka

Utgitt 2026
ISBN 9788249531660
Innbinding Pocket
Tittel Nei, dette husker vi
Bokgruppe 502
Emne Skjønnlitteratur
Lars Elling

Lars Elling

Lars Elling (f. 1966) er billedkunstner, utdannet ved Kunsthøgskolen i Bergen. Han stiller ut i New York, Berlin og Oslo og er innkjøpt av bl.a. Nasjonalmuseet og Kulturrådet. Som bokillustratør har han vunnet Deutscher Jugendliteraturpreis, Kulturdepartementets barnebokpris og gull i Årets vakreste bøker. Hans første roman, Fyrstene av Finntjern (2022), fikk begeistret mottakelse og er oversatt til mange språk. I 2024 utga han essayboka Ved porten til stillhetens skog. Nei, dette husker vi er Ellings tredje bok. 

 

Utgitt på Oktober:

2025 Nei, dette husker vi (Roman)
2024 Ved porten til stillhetens skog. En fortelling om vennskap, kunsten og den ulydige hjernen (essay)
2022 Fyrstene av Finntjern (Roman)

 

Flere forfatterportretter

Les mer
test test

Nyheter

Lars Elling - Flere forfatterportretter

Her finner du flere forfatterportretter av Lars Elling
Les mer

Lars Ellings Fyrstene av Finntjern rett inn på 3. plass på Bestselgerlista

Lars Ellings roman Fyrstene av Finntjern utkom forrige fredag til strålende kritikker. Etter kun få dager i salg går boken inn på 3. plass på Bokhandlerforeningens bestselgerliste. Fyrstene av Finntjern ligger også på 4. plass på e-boklista. 
Les mer

Lars Ellings Fyrstene av Finntjern solgt til Danmark

Lars Ellings roman Fyrstene av Finntjern utkom forrige fredag til strålende kritikker. Nå er rettighetene solgt til Danmark. Boken skal utkomme på det anerkjente forlaget Grif, som også utgir blant andre Lars Saabye Christensen, Hanne Ørstavik, Sara Stridsberg og Kjersti Annesdatter Skomsvold.
Les mer

Lars Ellings Fyrstene av Finntjern holder stand på bestselgertoppen

Lars Ellings roman Fyrstene av Finntjern ble lansert 25. mars og gikk rett inn på 3. plass på Bokhandlerforeningens bestselgerliste i uke 12. Den kritikerroste boken beholder plasseringen også denne uken. 
Les mer

Lars Ellings Fyrstene av Finntjern solgt til Frankrike

Rettighetene til Lars Ellings kritikerroste roman Fyrstene av Finntjern er nå solgt til Frankrike.  Fyrstene av Finntjern ble også solgt til Danmark kort tid etter utgivelsen i Norge.
Les mer

Lars Ellings Fyrstene av Finntjern solgt til Nederland

Rettighetene til Lars Ellings roman Fyrstene av Finntjern er nå solgt til Nederland. Etter en auksjon ble det klart at det er forlaget Podium som skal utgi den kritikerroste boken. Rettighetene er tidligere solgt til Danmark og Frankrike. 
Les mer

Lars Ellings Fyrstene av Finntjern klatrer igjen på bestselgerlista

Lars Ellings debutroman Fyrstene av Finntjern gikk rett inn på en tredjeplass på Bokhandlerforeningens bestselgerliste da den utkom i slutten av mars. Romanen har ligget på lista siden og denne uken rykker den opp fra åttende til sjetteplass.
Les mer

Lars Ellings Fyrstene av Finntjern – vårens mest solgte norske roman

Lars Elling har hatt stor suksess med romanen Fyrstene av Finntjern som utkom i begynnelsen av mars. Boken har ligget på Bokhandlerforeningens bestselgerliste for skjønnlitteratur i hele 17 uker i strekk og er vårens mest solgte norske roman, sett bort fra krimbøker. Rettighetene er allerede solgt til Danmark, Frankrike og Nederland.
Les mer

Lars Ellings Fyrstene av Finntjern til flere land

Lars Ellings romandebut Fyrstene av Finntjern ble raskt solgt til Danmark, Frankrike og Nederland etter lanseringen i mars i år. Nå er rettighetene også solgt til Tyskland og Ungarn. I Tyskland gikk Penguin Verlag seirende ut av en budrunde med flere andre forlag. 
Les mer

Leander Djønne og Lars Elling nominert til Lytternes romanpris 2022

Nominasjonene til Lytternes romanpris (tidligere P2-lytternes romanpris) 2022 ble i dag offentliggjort. To av de seks nominerte bøkene er utgitt på Forlaget Oktober: Leander Djønnes Oskespiralen og Lars Ellings Fyrstene av Finntjern.
Les mer

"Som fingre på én hånd" – Lars Elling om vennskap og rettferdighet i "Nei, dette husker vi"

I "Nei, dette husker vi" skildrer Lars Elling en oppvekst i en tett sammensveiset guttegjeng på 70- og 80-tallet. Hva er så spesielt med disse formative vennskapene, og kan vi lære av dem som samfunn?
Les mer