Ørkenstormer = Desert storm

skuespill

Velg format

kr 199
På lager
ISBN
9788249512669
"Ali og Steen har begått et lite mesterstykke av et drama ... En ting er de rent litterære kvaliteter som Ørkenstormer innehar. Her er grunnleggende eksistensialistiske betraktninger for vår tid, storsinnet humor, litterære perler og et dramaturgisk grep som skaper driv. Noe mindre enn mesterlig kan man uansett ikke forvente. Det er tross alt to av vår tids fremste fortellere som nå i to år har samarbeidet om prosjektet ... Det er likevel noe viktigere enn rent litterære kvaliteter som her vil framheves: Det viktigste for vår tid, i et samfunn som til tider synes å stå på randen av mellommenneskelig sammenbrudd, er Steen-Alis Saladin-prosjekt som sådan"
DAG HERBJØRNSRUD, NY TID
"Skuespillet kaster lys over historien bak en konflikt som fortsatt ingen ser noen snarlig løsning på. Det er både et historisk dokument og en sterk dagsaktuell meningsytring – et viktig bidrag mot historieløsheten"
TONE BRATTELI, BISTANDSAKTUELT
"Ørkenstormer" er dramaet om korsfareren Richard Løvehjerte og den muslimske hærføreren Saladin som kjempet om Jerusalem i år 1191. De to møttes aldri ansikt til ansikt. I skuespillet gjør de det. Den religiøse og politiske konflikten som utspilte seg, har sin parallell i Jerusalem og verden i dag. Først og fremst handler stykket om kampen mellom fundamentalistisk tro og menneskelig tvil.

Skuespillet er skrevet av Tariq Ali og Thorvald Steen, og boka inneholder både norsk og engelsk versjon av teksten.

"Ørkenstormer" ble nominert til Heddaprisen 2010 for årets beste forestilling.

Vis info om boka Skjul info om boka

Utgitt 2013
ISBN 9788249512669
Innbinding Ebok
Tittel Ørkenstormer = Desert storm
Bokgruppe 852
I salg 11.12.2013
Design Exil Design
Emne Religionskrig Israel Skjønnlitteratur Skuespill Middelalderen

Tariq Ali

Thorvald Steen

Thorvald Steen

Thorvald Steen (f. 1954) debuterte som lyriker i 1983 og har gjennom et rikt forfatterskap skrevet romaner, diktsamlinger, skuespill, noveller, barnebøker og essays.  Han har markert seg som en av Norges mest internasjonale forfattere.

Steens norske gjennombrudd kom i 1992 med diktsyklusen Ilden, og kort tid etterpå ble han internasjonalt anerkjent med sine nyskapende historiske romaner, som Don Carlos (1993), Konstantinopel (1999), Den lille hesten (2002) og Det usynlige biblioteket (2015). Forfatterskapet har siden Vekten av snøkrystaller (2006) vekslet mellom romaner bygget på egne erfaringer og historiske romaner.

I 2017 utkom Det hvite badehuset, som vakte unison begeistring blant landets anmeldere. Det siste fotografiet, den frittstående oppfølgeren til Det hvite badehuset, utkom i 2019 til strålende kritikker. Høsten 2020 ble de to bøkene iscenesatt for første gang av regissør Anders T. Andersen for Rogaland Teater med tittelen «Det siste fotografiet».  

Thorvald Steens bøker er oversatt til 29 språk og utkommer i 47 land. Han har mottatt flere priser og nominasjoner i inn- og utlandI 2019 ble Det usynlige biblioteket nominert til IMPAC Dublin Literary Award 2020.

Steen var formann i Den norske forfatterforening fra 1991 til 1997, og han har vært æresmedlem i samme forening siden 1997. I 2003 mottok han Stortingets statsstipend.

Fotograf Per Maning har premiere på sitt filmportrett av Thorvald Steen høsten 2020. Filmmusikken er komponert av Nils Petter Molvær. 

 

Utvalgte litterære priser

2020 Gratias Agit (Tsjekkia)
2014 Saladin-prisen (Tyrkia)
2007 Jan Holly-prisen (Slovakia)
2006 Cornelius-medaljen (Universitetet i Bratislava)
2001 Doblougprisen
1998 Gyldendals legat

 

Les mer

Nyheter

Thorvald Steen prisbelønnet i Tsjekkia

Thorvald Steen ble i går tildelt den prestisjetunge tsjekkiske prisen Gratias Agit av Tsjekkias utenriksminister Tomáš Petříček. 
Les mer

Thorvald Steen og Karl Ove Knausgård nominert til Dublin Literary Award 2023

Nominasjonene til den prestisjetunge Dublin Literary Award 2023 er nå klare. Totalt 70 bøker er på langlisten, blant dem to norske romaner: Thorvald Steens Det hvite badehuset og Karl Ove Knausgårds Morgenstjernen.
Les mer