Karl Ove Knausgård blant finalistene til National Book Awards 2026

 

 

Karl Ove Knausgård blant finalistene til National Book Awards 2026

 

 

I går kveld ble det kjent at Karl Ove Knausgård er en av fem finalister til USAs mest prestisjefylte pris for oversatt litteratur, National Book Award for Translated Literature. Knausgård er nominert for romanen Nattskolen (eng. tittel The School of Night), som fikk svært gode kritikker da den utkom i USA i januar i år. Nå kan Knausgård bli den første nordmannen som vinner den høythengende prisen.

Publisert 07.10.26


Les mer om alle finalistene her:
https://www.nationalbook.org/2026-national-book-award-finalists-announced/  

Fredag 13. november utkommer Underjordisk, det sjuende og avsluttende bindet i Morgenstjerneserien, en romanserie som har fascinert og begeistret lesere og kritikere verden over. Fortellingen settes i gang av en ny stjernes plutselige tilsynekomst på himmelen. Under denne stjernen lever menneskene sine liv som før mens verden rundt dem langsomt forandrer seg. Det handler om det vi ikke forstår, det store dramaet sett gjennom det lille livets linse, og om hva som skjer når de mørke kreftene i verden settes fri. 

Karl Ove Knausgård (f. 1968) debuterte som forfatter i 1998. Bøkene hans er oversatt til nærmere 40 språk og har frambrakt en unik respons og gjenkjennelse hos lesere verden over. Knausgård har mottatt en lang rekke litterære priser, blant annet Kritikerprisen, Brageprisen, Gyldendalprisen, Aschehougprisen, Die Welts litteraturpris, Wall Street Journal's Innovator Award for Literature, Sunday Times Award for Literary Excellence og Svenska Akademiens nordiske pris.

https://oktober.no/Karl-Ove_Knausgard

 


Andre nyheter

Karl Ove Knausgård blant finalistene til National Book Awards 2026

I går kveld ble det kjent at Karl Ove Knausgård er en av fem finalister til USAs mest prestisjefylte pris for oversatt litteratur, National Book Award for Translated Literature.

Stor utenlandsk interesse for Frode Gryttens nye roman

Forventningene er høye til Frode Gryttens nye roman, Vinter, vinter, vinter, vår. Allerede før lanseringen her hjemme er rettighetene solgt til tre land: Finland, Nederland og Sør-Korea. Denne uken kom det også bud fra Danmark. En rekke andre land har meldt sin interesse.

Kjersti Annesdatter Skomsvold tildelt Oktoberprisen 2026 

Kjersti Annesdatter Skomsvold ble i går ettermiddag tildelt Oktoberprisen 2026. Tildelingen fant sted under Forlaget Oktobers høstpresentasjon.

Tore Renbergs Et livsforsøk til topps på bestselgerlistene – nytt opplag etter lanseringshelgen

Tore Renbergs kritikerhyllede Et livsforsøk kapret andreplassen på Bokhandlerforeningens bestelgerliste etter kun få salgsdager. Romanen ble lansert fredag 21. august og påfølgende søndag var det tomt i hyllene hos mange av de største bokhandlerne.

Nynorsk litteraturpris til Leander Djønne

I dag ble det kjent at Leander Djønne tildeles Nynorsk litteraturpris 2025 for romanen Alt et.

Maria Sands nye roman til Hollywood

Rettighetene til "Alt mitt er ditt" er solgt til den oscarvinnende regissørduoen Mona Fastvold og Brady Corbet, som for tiden er aktuelle med The Testament of Ann Lee.