Mordet på Woldnes
en kriminalroman med Vilhelm Thygesen
Annen tilknytning:
- Thygesen (11)
Serie:
Oktober pocket
Vis info om boka Skjul info om boka
Utgitt | 2009 |
---|---|
ISBN | 9788249506415 |
Innbinding | |
Tittel | Mordet på Woldnes |
Bokgruppe | 502 |
I salg | 23.01.2009 |
Design | Exil design |
Emne | Skjønnlitteratur Kreft Østfold Politi og detektiver Krim Romaner |
På fasjonable Woldnes Klinikk og Pasienthotell i Østfold har en britisk lege blitt tatt av dage med en bronsestatuett. Den nå 70 år gamle Thygesen, som befinner seg på hotellet p.g.a. en alvorlig helseknekk, blir raskt engasjert som privat etterforsker. Thygesen involverer sin venninne Renate Winløv fra Fredrikstad i saken, og etter hvert utvikler vennskapet mellom dem seg til noe mer. Dette er den 11. boka om Vilhelm Thygesen.
”den er godt skrevet, til dels svært godt, og den står dessuten til troende rent plottmessig. Men det er likevel epilogen som blir sittende sterkest i minnet, som det vareste og fineste Michelet noensinne har skrevet. For epilogen er i dette tilfellet ingen avslutning, men begynnelsen på en kjærlighetshistorie. Og den er full av optimisme og håp, så det er med andre ord ingen grunn til å pensjonere en gammel krimhelt.”
KURT HANSSEN, DAGBLADET
"boken er full av sjarm. En oppdatert versjon av klassisk kammerkrim, med en tøtsj Cluedo styrt av en helt som sporter hestehale, frynser på jakken og en manndom i forfall."
MORTEN ABRAHAMSEN, VG
"Det hele er nedtegnet i Michelets lette, men drivende og engasjerte språk. Vi får inderlig håpe at Vilhelm Thygesen lever videre ... Jon Michelet seiler videre for full steam som forfatter!"
GEIR LØVLI, FREDRIKSSTAD BLAD
"Som vanlig driver Michelet handlingen fremover i godt driv og med god stilføring"
SVEIN HARALD MOE, FÆDRELANDSVENNEN
"Uten forkleinelse for noen av våre mange krimforfattere er en ny Thygesen-krim fra Jon Michelets hånd en begivenhet ... Forfatterens ironifinter sitter bra. Denne gangen har han påspandert seg en epilog, som strekker seg over hele 18 sider. Det er kanskje den vakreste epilogen undetegnede har lest."
TERJE STEMLAND, AFTENPOSTEN
"Michelet tegner kjærlige bilder av mennesker i kriser, av mennesker i livshøsten. Og han benytter anledningen til å legge inn finstemte små skildringsbilder av Norge anno 2008 ... Mordet på Woldnes er en underfundig liten krim – en roman hvor forfatteren, etter oppklaringen, legger inn en vakker liten epilog som glitrer i sensommerens siste varmende kjærlighetsstråler."
KJETIL WOLD, STAVANGER AFTENBLAD
"Jon Michelet er en uhyre begavet forteller - aller best er han ofte i skrivende omgang med samfunnets mest velbeslåtte. Det hersker aldri tvil om at forfatteren deler sin helts morskap over og velvillige forakt for det medfødte borgerskaps og deres utfordrere, oppkomlingenes, besvær og innbilte gleder."
LEIF EKLE, NRK P2
"Både helten og forfatteren er blitt eldre, men ingen av dem har mistet grepet. Michelet mestrer fortsatt skrivehåndverket, og Thygesen klarer nok en gang å løse gåten. Helten er ikke lenger macho, og det er faktisk befriende med en roligere krim uten høy actionfaktor."
SYNNØVE NORD, OPPLAND ARBEIDERBLAD
"Thygesens liv og virke interesserer oss hele veien ... Romantikken er rørende beskrevet. Michelets skrift er også moden og stilsikker, dette er rett og slett svært god litteratur. beskrivelser og personkarakteristikker er elegante. Dialogen er velskrevet og har et flott nærvær i seg. Boken anbefales."
ELIN LINDBERG, NATIONEN
"Det er en god kriminalroman; spennende, innsiktsfull og utfordrende.
MARGOTH HOVDA-LIEN, NORDLYS
"De vare og følsomme kapitlene ved lesningens slutt gir boka en ekstra dimensjon, og Jon Michelet demonstrerer en ny side ved sitt skrivetalent ... Thygesen slutter aldri å overraske"
ROLF BERG, VÅRT LAND