Foto: Torunn Nilsen Last ned høyoppløselig versjon av bildet
Niels Fredrik Dahl
Foreign rights information/Salg til utlandetNiels Fredrik Dahl (f. 1957) er en av de mest markante forfatterne her til lands, og han har utgitt noveller, dikt, gjendiktning og skuespill. Hans første roman Journalisten utkom i 1997. For romanen På vei til en venn (2002) ble han tildelt Brageprisen. Han ble også nominert til Kritikerprisen og P2-lytternes pris. Både denne og romanen I fjor sommer (2003) er oversatt til en rekke språk, blant annet engelsk, fransk, nederlandsk og italiensk. I 2009 utkom romanen Herre. Romanen er solgt til flere land, og for denne romanen ble Niels Fredrik Dahl nominert til P2-lytternes romanpris. Hans siste bok er den kritikerroste diktsamlingen Vi har aldri vært her før.
Dahl er også en særpreget og feiret dramatiker. For skuespillet Som torden fikk han i 2002 både Ibsenprisen og Fringe First Award i Edinburgh. I 2006 hadde Riksteatret urpremiere på stykket Henrik og Emilie som ble skrevet i forbindelse med Ibsen-året 2006.
Bøker utgitt på Oktober
| 2012 | Vi har aldri vært her før |
| 2009 | Herre |
| 2006 | Henrik og Emilie |
| 2003 | I fjor sommer |
| 2002 | På vei til en venn |
| 1997 | Journalisten |
Litterære priser
| 2002 | Ibsenprisen |
| 2002 | Brageprisen |
| 2001 | Fringe First Award |
| 1997 | Tidenprisen |

- Handlekurv
- Nyheter
Dansk jubel for Per Pettersons Jeg nekter
Per Pettersons roman Jeg nekter utkommer på dansk i disse dager. Forlaget Batzer & Co...
Strålende kritikker til Min kamp. Andre bok i Storbritannia
Karl Ove Knausgårds Min kamp. Andre bok (engelsk tittel: A Man in Love) ble fo...
Linn Ullmanns Det dyrebare – nå 13 land
Linn Ullmanns kritikerroste bestselger Det dyrebare er nå solgt for utgivelse i to nye lan...
Kjell Askildsen tildelt Bøker i Bø-prisen
Kjell Askildsen ble denne helgen tildelt Bøker i Bø-prisen for sitt forfatterskap. Tildelingen fa...
Jon Michelet et halvt år på bestselgerlisten – nå 70.000
Jon Michelet har opplevd massiv suksess med sin store sjøroman fra krigen
- Nyhetsbrev

- Fritekstsøk
- Arrangement
Lisa Lie/PONR «Blue Motell» på Black Box Teater 22.–26. mai.
Les merLisa Lie/PONR «Blue Motell» på Black Box Teater 22.–26. mai.
Les merNorsk Litteraturfestival på Lillehammer - Edvard Hoem
Les merLitteratur på Blås sommerfest - med bl.a. Aina Villanger, Dag Solstad og Nielsen
Les merNorsk Litteraturfestival på Lillehammer - Karl Ove Knausgård, Per Petterson, Mikkel Bugge, Gunstein Bakke, Kjersti Annesdatter Skomsvold, Frode Grytten og oversetter Knut Johansen om Søren Kierkegaard
Les mer